Česnek medvědí je velmi populární v posledních letech i v České republice, kde se vyskytuje ve volné přírodě a lidé se jej učí znovu sbírat a používat v kuchyni. Česnek medvědí se vyskytuje v teplých a stinných listnatých lesích, kde si jej volně můžete natrhat.
Latinský název: Allium ursinum L.
Hovorové označení: lesní česnek
Čeleď: amarylkovité (Amaryllidaceae)
Používané části rostliny:
listy
Obsah zajímavých látek:
vitamíny – vitamín C, vitamín A, minerály – vápník, železo, jód
Silice jako je allin a mnoho dalších
Léčivé účinky:
Česnek medvědí má antibiotické, fungicidní a antiparazitické účinky. Působí proto dobře proti nachlazení, angíně, mykózám, candidóze a mnohým dalším onemocněním. Česnek medvědí také čistí krev a má dobrý účinek na činnost ledvin. Výborně také pomáhá metabolismu, zlepšuje činnost žaludku i střev. Česnek medvědí také dobře působí proti cukrovce, zlepšuje i činnost jater. Česnek medvědí je vhodný pro jarní detoxikaci.
Použití:
Česnek medvědí se používá v kuchyni. Listy se používají čerstvé na chleba, do salátů, pomazánek, polévek nebo jako listy špenátu. Samozřejmě lepší je česnek medvědí konzumovat syrový, tepelnou úpravou se ničí zdravé obsažené látky. Vhodné je například vyrobit si pesto z medvědího česneku.
Nebezpečí při používání:
Samozřejmě jako u všech bylin nesmíme to s česnekem medvědím přehnat a jíst ho například každý den. Velký pozor si ale musíme dát na záměny česneku medvědího s jedovatými rostlinami konvalinkou vonnou nebo ocúnem jesenním. Listy česneku a konvalinky nebo ocúnu jsou si podobné, ale česnek bezpečně poznáme podle česnekové vůně a chuti. Česnek medvědí také poznáme podle charakteristického květu. Každopádně pokud nalezneme rostlinu česnek medvědí připadající, ale nemající česnekovou vůni a chuť, nikdy ji nekonzumujeme! Kvůli záměně česneku medvědího především za konvalinku se i v České republice zemřelo již několik desítek lidí.
Stručný popis rostliny:
Česnek medvědí je rostlina vysoká asi 40 centimetrů. Má malou cibulku a sytě zelené podlouhlé široké listy. Na dlouhé stopce vytváří česnek medvědí květenství bílých květů připomínající květ cibule nebo česneku pravého. Celá rostlina voní a chutná po česneku. Roste od března do června v listnatých lesích. Po odkvětu listy uschnou a cibule se zatáhnou.
Původ:
původní rostlina České republiky
Pěstuje se u nás:
ano, lze koupit cibule nebo semena
Jak pěstovat:
Nejlepší je použít cibule nebo sazenice, u semen je pravděpodobnost vypěstování rostliny nízká. Česnek medvědí sázíme na vlhké stinné místo, například pod stromy nebo keře. Cibule sázíme blízko sebe.
Zajímavosti:
Tvrdí se, že název získal česnek medvědí díky své oblíbenosti medvědy, kteří ho jako jedno z prvního zeleného lupení na jaře vyhledávají. Po konzumaci česneku medvědího se neobjevuje takový zápach z úst jako u klasického česneku.