Skořice

Anglický název: cinnamon
České a latinské názvy rostlin: skořicovník cejlonský neboli pravý (Cinnamomum zeylanicum), skořicovník čínský (Cinnamomum cassia)
Čeleď: vavřínovité – Lauraceae

Používané části skořice:
Nejvíce se používá skořicová kůra z výhonů, která se oloupe, usuší a umele nebo nakrájí. Z listů, květů a větví skořicovníku se připravuje skořicový olej. Plody skořicovníku se používají jako koření tzv. kassiové květy.

Skořicovník pravý (Cinnamomum zeylanicum)
Skořicovník pravý (Cinnamomum zeylanicum) je velký tropický keř.

Obsah zajímavých látek ve skořici:
fenoly a terpeny – cinnamaldehyd – vůně skořice, eugenol – analgetikum, antiseptikum, kyselina skořicová, kumarin, limonen – vůně pomerančů, třísloviny, sliz. Kumarin je toxická látka, která je ale ve skořici obsažena v minimálním množství. Přesto se dá vypozorovat rozdíl v obsahu kumarinu u obou druhů skořicovníku, méně je ho ve skořicovníku cejlonském.

Léčivé účinky skořice:
Skořice je doporučována na trávicí obtíže, jako je nechutenství, nadýmání, či zácpa. Skořice pomáhá s trávením tuků.
Skořice je také antibakteriální, antimykotická a antiparazitická, skořicový prášek je třeba možné sypat na zevní rány. Kromě ran je skořice vhodná také jako čaj při vnitřních infekcích vnitřních nachlazení, průjmu a zvracení. Skořice obsahuje přírodní anestetikum eugenol a působí tedy proti bolesti.
Skořice pomáhá při vyčerpání organismu a při potřebě přibrat na váze. Skořice by také měla snižovat krevní tlak.

Kůra skořice cejlonské (pravé)
Kůra skořice cejlonské (pravé) bývá světle hnědá.

Použití skořice:
Skořice se používá jako koření především do sladkých jídel. Pro léčbu se připravuje čaj, ale přidává se i do past a ústních vod. Na vnější použití je vhodná namletá skořice, skořicový olej a skořicová tinktura. Skořicovou tinkturu nikdy nepoužívejte vnitřně.

Skořicový čaj
Jednu čajovou lžičku nakrájené skořicové kůry přelijeme 250 ml vařící vody. Hrnek přikryjeme a po deseti minutách skořicový čaj scedíme.
Pijeme 1-3 šálky skořicového čaje denně při jídle.

Nebezpečí při používání:
Skořice by se neměla užívat při žaludečních a střevních vředech. Skořice také může způsobovat alergii, pokud se objeví příznaky alergické reakce, nepoužívejte ji. Vliv většího množství skořice v těhotenství není znám. Objevují se protichůdné názory na vliv skořice na dělohu. V nízkých dávkách (respektive v přiměřených, na které je organismus zvyklý), je užívání skořice bezpečné. Skořice by stejně jako jiná koření neměla být podávána dětem do dvou let.

Stručný popis skořicovníků:
Skořicovníky jsou stálezelené tropické keře dorůstající výšky až 10 m. Kůru pravého ceylonského skořicovníku od kůry čínského skořicovníku poznáte na první pohled. Pravá skořice je světle hnědá a má jemnou strukturu, zatímco čínská skořice je rezavě hnědá a má hrubou strukturu.

Kůra skořice čínské
Kůra skořice cejlonské (pravé) bývá světle hnědá.

Původ skořice:
Asie

Pěstuje se skořice u nás:
Ne, je to tropická rostlina.

Zajímavosti o skořici:
Skořice je jedna z nejdéle používaných rostlin, byla známá už ve starověké Číně 3 tisíce let př. n. l., staré Indii, kde ji používala ajurvéda, ale i ve starověkém Egyptě, kde se přidávala do balzamovacích směsí. Populární byla skořice i ve starém Řecku a Římě. V raném středověku byla skořice považována jako velmi cenné koření, dokonce dražší jak zlato.