Archiv pro měsíc: Květen 2015

Kopřiva léčebné recepty

Kopřiva má výrazné léčebné účinky zejména na pročištění organismu, detoxikaci, zmírňuje bolest a také se používá například na kožní onemocnění. O léčivých účincích kopřivy si podrobně přečtěte v našem článku věnovaném této rostlině – kopřiva.

Máme pro vás několik receptů s kopřivou na pročištění organismu. Kopřivový čaj, čaj na zánět močových cest, využití semen kopřivy proti únavě a na čaj zmírňující menstruační bolesti.

Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá má blahodárné léčebné účinky

Continue reading

Kopřiva

Kopřiva je rostlina, která je známá především pro své žahavé listy. U nás rostou dva druhy kopřiv a to známější kopřiva dvoudomá a méně známá a méně často se vyskytující kopřiva žahavka. Oba druhy kopřivy mají přitom shodné léčivé účinky. Nemusíte se tedy obávat, zda sbíráte správný druh. Kopřivy se skvěle hodí na léčebné kůry, pro přípravu čaje nebo jako zdravá přísada do jídel a salátů. Podívejte se také na léčebné recepty s kopřivou.

Kopřiva

Latinský název kopřiv: Urtica dioica (kopřiva dvoudomá), Urtica urens (kopřiva žahavka)
Hovorové označení kopřivy: žíhavka, žihlava
Čeleď: Urticaceae – kopřivovité

Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá je známější a četnější

Continue reading

Chřest

Chřest je tradiční jarní rostlina, která se používá jako velmi lahodná potravina do celé řady receptů s chřestem. Chřest může být bílý a zelený. Ovšem jak chřest bílý, tak chřest zelený jsou jedna rostlina, pouze záleží na způsobu jeho pěstování. Více o chřestu si přečtěte v podrobném popisu rostliny i jejích vlastností a prospěšných látek.

Chřest

Latinský název: Asparagus officinalis, česky chřest lékařský
Hovorové označení chřestu: špargl
Čeleď: chřestovité (Asparagaceae)
Používané části chřestu: mladé výhonky

Obsah zajímavých látek:
Chřest obsahuje velké množství vitamínů (např. C a E) a minerálů. Dále v chřestu najdeme také hodně kyseliny listové a asparagové.

Chřest zelený
Chřest zelený

Continue reading