Jahodník obecný – jahody a lesní jahody

Jahodník obecný je původní rostlina, ze které vznikl pravděpodobně nejznámější druh jahodníku,  kterým je jahodník velkoplodý. Jahodník obecný dnes najdeme v lese a na dalších stanovištích v podobě lesních jahod. Jahodník velkoplodý, který vznikl několikerým křížením, dnes  je zdrojem klasických velkých jahod, které můžeme pěstovat na zahrádce nebo si je koupit v obchodě. Jahodník obecný má řadu zajímavých léčivých účinků a také si uchoval své silné aroma, které jahodník velkoplodý z části ztratil. Proto se lesní jahody hodí pro přípravu různých nápojů nebo čaje.

Podívejte se na podrobný popis rostliny a léčivé účinky jahod a jahodníku včetně zajímavých látek.

Lesní jahody - jahodník obecný
Lesní jahody – jahodník obecný

Continue reading

Kopřiva léčebné recepty

Kopřiva má výrazné léčebné účinky zejména na pročištění organismu, detoxikaci, zmírňuje bolest a také se používá například na kožní onemocnění. O léčivých účincích kopřivy si podrobně přečtěte v našem článku věnovaném této rostlině – kopřiva.

Máme pro vás několik receptů s kopřivou na pročištění organismu. Kopřivový čaj, čaj na zánět močových cest, využití semen kopřivy proti únavě a na čaj zmírňující menstruační bolesti.

Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá má blahodárné léčebné účinky

Continue reading

Kopřiva

Kopřiva je rostlina, která je známá především pro své žahavé listy. U nás rostou dva druhy kopřiv a to známější kopřiva dvoudomá a méně známá a méně často se vyskytující kopřiva žahavka. Oba druhy kopřivy mají přitom shodné léčivé účinky. Nemusíte se tedy obávat, zda sbíráte správný druh. Kopřivy se skvěle hodí na léčebné kůry, pro přípravu čaje nebo jako zdravá přísada do jídel a salátů. Podívejte se také na léčebné recepty s kopřivou.

Kopřiva

Latinský název kopřiv: Urtica dioica (kopřiva dvoudomá), Urtica urens (kopřiva žahavka)
Hovorové označení kopřivy: žíhavka, žihlava
Čeleď: Urticaceae – kopřivovité

Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá je známější a četnější

Continue reading