Jahodník obecný – jahody a lesní jahody

Jahodník obecný je původní rostlina, ze které vznikl pravděpodobně nejznámější druh jahodníku,  kterým je jahodník velkoplodý. Jahodník obecný dnes najdeme v lese a na dalších stanovištích v podobě lesních jahod. Jahodník velkoplodý, který vznikl několikerým křížením, dnes  je zdrojem klasických velkých jahod, které můžeme pěstovat na zahrádce nebo si je koupit v obchodě. Jahodník obecný má řadu zajímavých léčivých účinků a také si uchoval své silné aroma, které jahodník velkoplodý z části ztratil. Proto se lesní jahody hodí pro přípravu různých nápojů nebo čaje.

Podívejte se na podrobný popis rostliny a léčivé účinky jahod a jahodníku včetně zajímavých látek.

Lesní jahody - jahodník obecný
Lesní jahody – jahodník obecný

Latinský název:  Fragaria vesca (jahodník obecný)
Hovorové označení: jahody
Čeleď: Rosaceae (růžovité)

Používané části:
Pro léčebné účely se používají listy a plody jahodníku obecného, který obsahuje nejvíce léčivých látek. Plody se konzumují u všech druhů jahodníků.

Obsah zajímavých látek:
Listy jahodníku obecného obsahují třísloviny, flavonoidy, draslík, vitamín C, fragarin a aromatické látky.

Jahody všech druhů jahodníků obsahují hodně vitamínu C, vitamíny skupiny B, vitamín A, pektiny, třísloviny, jednoduché cukry, železo a měď.

Léčebné účinky:
Jahody jsou skvělým doplňkem vitamínů a některých minerálů. Posilují celý organismus, obzvláště pak srdce. Čistí organismus, pomáhají při vysokém krevním tlaku, revmatismu a anémii. Jsou mírně močopudné, mohou proto pomáhat při ledvinových kamenech.

Listy jahodníku obecného působí močopudně a protizánětlivě. Dále zastavují průjem a regulují torbu žluče, působí také na gynekologické potíže.

Použití jahodníku a jahod:
Jahody se používají proti avitaminóze a anémii. Listy i plody se používají při vysokém krevním tlaku, kdy rozšiřují cévy a tím zpomalují průtok krve.

Listy jahodníků vyvolávají stahy dělohy, fungují proto dobře pro úpravu menstruačního cyklu, například u mladých dívek. Listy působí protizánětlivě při dně, nebo při jiných vnitřních zánětech především trávicího ústrojí. Dá se použít odvar proti zánětům i vně na rány nebo hemeroidy. Rozšířené je použití odvaru jahodových listů jako kloktadla.

Nebezpečí při používání jahod:
V době těhotenství pijte čaj z listů jen střídmě, ve větším množství může vyvolat potrat. Především konzumace velkého množství jahod nebo konzumace jahod nezralých plodů může u některých jedinců vyvolat alergii, především ve formě kopřivky na kůži

Stručný popis rostliny:
Všechny jahodníky jsou keříky dorůstající do 30 centimetrů výšky. Mají přízemní růžici listů, které jsou trojčetné, zoubkaté a mají dlouhý řapík. Listy bývají často chlupaté. Jahodníky kvetou bílým nebo narůžovělým květenstvím z velkých květů. Plodem jahodníků je jahoda. Jahoda ale není klasickým plodem, kdy se semeno vyskytuje uvnitř, semena se naopak nachází na povrchu jako žlutá semínka  – nažky. Červená masitá část jahod je zdužnatělé květní lůžko. Jahodníky tvoří oddenky, kterými se množí.

Jahodník trávnice se odlišuje vrcholem listu, který je jakoby vykrojený dovnitř.

Jahodník truskavec se rozpoznává hůře, většinou až v květech nebo plodech, nejsnáze podle jahod ne zcela červených.

Jahody z jahodníku velkoplodého
Jahody z jahodníku velkoplodého

Původ jahod:
Jahodník obecný roste ve volné přírodě, především v lese. Kromě něj rostou u nás ještě dva další druhy planých jahod, jahodník trávnice (Fragaria viridis) a jahodník truskavec (Fragaria moschata). Jahodníků je celosvětově asi 20 druhů a vyskytují se v mírném pásmu celého světa.

Zajímavosti o jahodách:
Při pěstování se používá vyšlechtěná forma jahodníku vzniklá křížením mnoha druhů jahod. Tyto odrůdy mají větší výnosy plodů, ztratily ale část z aroma a obsahových látek lesních jahod. Pěstovaná forma jahod se nazývá Fragaria annannasa (jahodník velkoplodý).