Archiv pro měsíc: Listopad 2014

Recepty – hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je velmi zdravá houba, která obsahuje celou řadu prospěšných látek. Hlíva úžasně podporuje imunitu a pomáhá předcházet nejrůznějším nemocem včetně rakoviny. Hlívu můžete konzumovat i v tabletách, které zpravidla obsahují její 100% nadrcený prášek. Hitem nadcházející zimy pro posílení imunity je hlíva s rakytníkem a hlíva s echinaceou. Ve skutečnosti se jedná o hlívový prášek s rakytníkovým olejem a výtažkem z echinacey. Jak už to ovšem bývá, nejlepší je konzumovat hlívu v přirozené stravě. Je to levnější a  máte jistotu, že opravdu jíte hlívu.  Hlíva je navíc velmi chutná.

Máme proto pro vás několik receptů s hlívou ústřičnou, kterou si můžete sami nasbírat ve volné přírodě a nebo koupit v obchodě. 

Hlíva s kmínem a těstovinami

Přísady
Olej
Drcený kmín
1 cibule
250 g těstovin
600 g hlívy ústřičné

Dáme vařit těstoviny. Nakrájíme cibuli a osmahneme ji na rozpáleném tuku. Nakrájíme hlívu a přidáme ji k cibuli. Hlívu s cibulí okmínujeme a přilijeme k nim trochu horké vody, dusíme, dokud hlíva není měkká. Nakonec smícháme hlívu s těstovinami. Můžeme posypat strouhaným sýrem.

Hlíva ústřičná je velmi chutná
Hlíva ústřičná je velmi chutná

Continue reading

Vanilka

Anglický název: vanilla
Rostlina: vanilovník
Latinský název rostlin: Vanilla planifolia (vanilovník plocholistý), Vanilla tahitensis (vanilovník tahitský), Vanilla pompona (vanilovník velkokvětý)
Čeleď: Orchideaceae – vstavačovité

Používané části vanilky:
Vanilka je vlastně tobolka (nesprávně lusk), tedy plod vanilovníku. Tobolka se sbírá před dozráním, protože jinak by praskla a ztratila aroma. Tobolka se fermentuje a suší.

Vanilovník  - zdroj vanilky
Vanilovník – zdroj vanilky

Continue reading

Skořice

Anglický název: cinnamon
České a latinské názvy rostlin: skořicovník cejlonský neboli pravý (Cinnamomum zeylanicum), skořicovník čínský (Cinnamomum cassia)
Čeleď: vavřínovité – Lauraceae

Používané části skořice:
Nejvíce se používá skořicová kůra z výhonů, která se oloupe, usuší a umele nebo nakrájí. Z listů, květů a větví skořicovníku se připravuje skořicový olej. Plody skořicovníku se používají jako koření tzv. kassiové květy.

Skořicovník pravý (Cinnamomum zeylanicum)
Skořicovník pravý (Cinnamomum zeylanicum) je velký tropický keř.

Continue reading