V podzimních a zimních měsících mnoho z nás onemocní nachlazením nebo chřipkou. Naštěstí se nejedná o nebezpečné nemoci, ale dokáží nás pořádně vyčerpat a otrávit. Samozřejmě je důležité nachlazení několik dnů vyležet i proto, že tělo si potřebuje při napadení virem nebo baktérií odpočinout. S nachlazením a chřipkou nám mohou dobře pomoci bylinky. Bylinek pomáhající při nachlazení a chřipce je mnoho a jsou ozkoušené generacemi našich předků. Důležité je začít bylinky proti nachlazení a chřipce používat ihned, jakmile si všimneme prvních potíží, protože právě tehdy nám mohou pomoci nejvíce.
Bylinky na posílení imunity a celého organismu při nachlazení
Tyto bylinky můžeme začít používat, jakmile se začneme cítit „divně.“ Rakytník vám dodá vitamín C, kterého má více jak citrusy a pomůže vašemu tělu v čištění a regeneraci. Třapatka neboli Echinacea zase pomůže vaší imunitě v aktivitě. Lichořeřišnice s kurkumou pak působí přímo proti virům a baktériím, neboť lichořeřišnice je nejsilnější přírodní antibiotikum vůbec.
Silné přírodní antibiotikum je ale i česnek, dostupný po celý rok v každé domácnosti.
Při nachlazení je důležité hodně pít, protože tělo potřebuje dostatek vody a také proto, že se potí. Bylinkové čaje nejen doplní tekutiny, ale ještě ohřejí a navíc léčí!
Při nachlazení se obecně hodí čaj z lipových květů, který podporuje pocení a imunitu. Podobně působí i čaj z bezových květů, který navíc podporuje odkašlávání. Čaj z čerstvého zázvoru zahřeje a bude bránit množení virů a baktérií.
Bylinky proti rýmě
Pokud dostanete z nachlazení rýmu, dejte si čaj z mátových listů, heřmánkových květů, nebo z tymiánové natě. Tyto rostliny totiž obsahují velké množství silic, které zabraňují množení virů a bakterií a zároveň způsobují splasknutí oteklé sliznice v nosu.
Při rýmě také pomáhají inhalace, díky kterým se rýma spouští a splaskává sliznice nosu. Pokud máme koupenou silici ve skleničce, inhalujte ji nakapanou na kapesník. Zvolit můžeme silici mátovou, smrkovou, borovicovou, nebo eukalyptovou (tea-tree). Inhalovat se ale dají i páry z odvaru, uvařte tedy odvar máty nebo heřmánku, po odstavení přehoďte přes hlavu ručník a vdechujte páru z ještě horkého odvaru.
Bylinky proti bolesti v krku
Pokud vás při nachlazení bolí v krku, opět existují vhodné bylinné čaje, ale účinné je i kloktání kloktadel. Čaje i kloktadla si uděláte ze stejných bylin, přičemž proti bolesti v krku jsou byliny dezinfikující krk a byliny mírnící bolest a usnadňující polykání. Krk při nachlazení dezinfikují a brání tak rozvíjení zánětu šalvěj, heřmánek a měsíček. Proti bolesti pomáhají byliny obsahující slizové látky, jako je sléz, proskurník, nebo jitrocel.
Bylinky proti kašli
Pokud vás při nachlazení trápí kašel, je důležité rozlišit, zda je to kašel suchý, nebo kašel s vykašláváním. Pokud máte suchý kašel, užívejte čaj z jitrocele, který je protizánětlivý, nebo z proskurníku, ze slézu, z divizny, které tlumí dráždění ke kašli. Pro lepší účinky je dobré kombinovat jitrocel s proskurníkem nebo slézem. Můžete také cucat bylinkové bonbóny, nebo užívat jitrocelový sladký sirup.
Pokud máte kašel s vykašláváním, pijte čaj tymiánový, mátový, mateřídouškový, nebo šalvějový. Velmi účinné je také lékořicový čaj a fenyklový čaj. Všechny tyto byliny pomáhají s vykašlávání. Pozor na lékořici, vždy ji užívejte jen v doporučeném množství a po krátkou dobu. Někdy je těžké rozlišit druh kašle, který nás trápí, pak určitě nic nezkazíte jitrocelem a proskurníkem nebo slézem, šalvějí a mátou.
Byliny na čaj můžete používat i ve směsích, dají se snadno koupit v bylinkářstvích. Mimo čajů můžete uvedené byliny používat samozřejmě i v jiných formách, jako jsou bonbóny, sirupy, šťávy, nebo tinktury, vždy se ale informujte na dávkování!
Přejeme rychlé uzdravení z nachlazení s bylinkami!