Latinský název: Salvia officinalis
Anglický název: sage
Hovorové označení: šalvěj
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Používané části šalvěje:
Používají se především listy, méně často nať, což jsou stonky s listy eventuelně i s poupaty.
Obsah zajímavých látek v šalvěji:
vitamíny B, vitamín P (flavonoidy), fytoestrogeny (látky mírně působící jako lidské hormony estrogeny), silice- tujony, salviol, cineol, kafr, borneol dále třísloviny, hořčiny, saponiny.
Léčivé účinky:
Šalvěj je již tisíce let používána jako přírodní desinfekce a i podle současných výzkumů má šalvěj antibakteriální a antivirózní účinky. Na rány ale působí pozitivně i svíravé účinky tříslovin šalvěje, které pomáhají zranění uzavírat. Šalvěj je dále doporučována na podporu trávení, proti přílišnému pocení, na zastavení produkce mléka u žen. Šalvěj má vliv na menstruační cyklus a považuje se za léčivou i při diabetu a astmatu.
Od římských dob byla šalvěj považována za všelék a z té doby pochází i její jméno Salvia, což je odvozeno od latinského salvere léčit, být zdravý.

Použití:
Šalvěj se používá proti přílišnému pocení například během dospívání nebo přechodu, a to jako šalvějový čaj. Proti bakteriím a virům a jako svíravý prostředek se používá odvar ze šalvěje. Odvar dobře hojí i rány a záněty v ústní dutině a léčí i jako kloktadlo při bolestech v krku. Šalvěj je dobré také přidávat do jídla jako koření, protože nejen dodá jídlu chuť, ale také zlepšuje trávení pokrmu, působí tedy proti nadýmání. Vhodné je k masu, sýru i do omáček.
Ženám může šalvějový čaj pomoci s vyvoláním a úpravou menstruace, popřípadě snížením produkce mléka u matek, které chtějí odstavit své dítě. Šalvějový čaj ale pomáhá i při astmatu a cukrovce.
šalvějový čaj
2 čajové lžičky šalvěje přelijeme 250 ml vařící vody.
Necháme 10 minut louhovat, a pak scedíme.
Nebezpečí při používání šalvěje:
Všechna tato doporučení vychází z poznatků, že šalvěj je bylina se silným účinkem, a proto je nutné na to brát zřetel. Při užívání šalvěje nepřekračujte doporučené denní dávky, u čaje jsou to 3 šálky denně. Po 4 týdnech užívání si udělejte 2 týdny pauzu. Nekombinujte šalvěj s alkoholem. Při vysokých dávkách nebo při užívání s alkoholem hrozí poškození jater.
Šalvěj by se neměla používat v těhotenství z důvodů jejího možného vlivu na děložní svaly. Šalvěj by neměly používat kojící ženy, protože může zastavit produkci mléka. Děti do dvou let by šalvěj neměly používat z důvodů její síly. Ale na rozdíl od jiných bylin u šalvěje záleží na individuálním posouzení odborníkem. Šalvěj se nemá používat při onemocněním epilepsií, protože obsahuje tujon. Při vyplachování úst šalvějí se vzácně může objevit opuchnutí rtu, v takovém případě je nutné šalvěj vysadit.
Stručný popis šalvěje:
Je to polokeřík, který ale po několika letech ve Středozemí dorůstá až jednoho metru. Stonky šalvěje jsou čtyřhranné jako u ostatních hluchavkovitých. Zvláštností ale je, že u kořenů dřevnatí. Listy jsou vejčitého tvaru a stejně jako vršky stonků jsou stříbřitě chlupaté. Šalvěj kvete vrcholičnatými květenstvími z jednotlivých květů fialové barvy, vzácně i bílé a růžové.

Původ šalvěje:
Středozemí
Pěstuje se šalvěj u nás?
Ano, ale nemá ráda mráz, přezimuje jen v našich v teplých oblastech, a to přikrytá na záhoně, nebo za oknem v nevytopených oblastech. Vyhovuje jí teplé a slunné stanoviště.
Šalvějí existuje velké množství druhů, které mají různé účinky. Známé jsou například severoamerické druhy. Jedná se o šalvěj bílou (Salvia apiana), kterou používají Indiáni při obřadech, neboť věří, že kouř vznikající doutnáním této šalvěje, je očisťující a posvátný, dováží se i k nám. A dále jde o šalvěj divotvornou (Salvia divinorum), která je požívána jako věštecká bylina také při obřadech, na západě se používá jako halucinogenní droga. Šalvěj divotvorná je v některých zemích ilegální. Velmi populární šalvějí je také středoamerická šalvěj hispánská (Salvia hispanica), jejíž výživná semena se prodávají pod názvem chia (čia). V naší přírodě v teplých oblastech roste šalvěj luční (Salvia pratensis), jejíž účinky jsou mnohem slabší než šalvěje lékařské.
Zajímavosti:
Květy šalvějí mají speciální stavbu a unikátní způsob opylování. Šalvějové květy jsou tvořeny dvěma laločnatými pysky. V horním pysku jsou umístěny tyčinky s pylem. Pokud se hmyz vydá pro nektar, musí se dostat hlavou až do spodku květu, a přitom rozpohybuje systém, kdy se celý horní pysk dotkne jeho zad, na které se opráší tyčinky.