Rebarbora

Rebarbora, neboli Reveň kadeřavá je rostlina, která je velmi populární pro přípravu Rebarborový koláč, který se připravuje z jara. Rebarbora má blahodárné účinky na trávicí systém, záleží ovšem na tom v jakém množství se použije. Podívejte se na náš podobný popis této zajímavé rostliny.

Latinský název: Rheum rhabarbarum/Rheum officinale
Správné označení: Reveň kadeřavá/reveň lékařská, rebarbora je lidový název.
Čeleď: Polygonaceae – rdesnovité
Používané části rostliny: stonky (řapíky)

Obsah zajímavých látek:
antrachinonové deriváty (thein, rheum, chrysofanol) – projímavé účinky
Třísloviny – protiprůjmové účinky
Flakony
Pryskyřice
Šťavelan vápenatý

Rebarbora neboli Reveň kadeřavá
Rebarbora neboli Reveň kadeřavá

Léčivé účinky:
Reveň lékařská se používá v malých dávkách proti průjmu, ve větších dávkách jako projímadlo. Má dobré účinky na onemocnění žaludku, střev, žlučových cest. Objevuje se také v močopudných, potopudných čajích.

Použití:
Stonky rebarbory (reveně kadeřavé) se používají v kuchyni. Dělá se z nich marmeláda nebo moučníky. Rebarborové koláče se připravují nejčastěji s tvarohem nebo kaší, neboť mléko částečně neutralizuje kyselost. Rebarbora se dá použít i jako náplň do ovocných knedlíků.

Nebezpečí při používání:
Při používání rebarbory (reveně) je vždy problémem vysoký obsah šťavelanu vápenatého, je proto nutné dodržovat následující doporučení. Nikdy nejezte listové čepele. Konzumovat se tedy mohou pouze stonky (řapíky), a to vždy tepelně upravené! Nikdy netrhejte na jídlo rebarboru déle jak v červnu, protože zhruba od července se šťavelanu v rostlině zvyšuje.
Při onemocnění ledvin, žlučových kamenech nebo při zánětlivém onemocnění kloubů konzumujte rebarboru opatrně. Rebarboru (všechny druhy) konzumujte vždy pouze krátkou dobu.

Stručný popis rostliny:
Rebarbora (reveň) je obrovskou rostlinou. Charakteristickou je růžice listů, kterou tvoří listy připomínající lopuch se stonky dlouhými asi jeden metr. Stonky bývají načervenalé a dužnaté. Kvete bílým květenstvím vysokým asi dva metry. Celá rostlina je výrazně kyselá a nikdy není chlupatá, na rozdíl od lopuchu.

Stonky rebarbory
Stonky rebarbory

Původ rebarbory:
Asie

Pěstuje se u nás:
Ano, vcelku jednoduše.

Jak pěstovat:
Rebarbora snáší téměř všechny podmínky, ale vzhledem k tomu, že to je rostlina původně z tropů, roste výborně, pokud má hodně živin a vlhko. Protože původně rostla ve stínu tropických stromů, i u nás se jí líbu v zástinu. Na zimu je lepší ji přikrýt větvemi, nebo ke kořenům aspoň přihrnout hlínu, mráz by ale měla přežít. Dobře se množí odkopky.

Zajímavosti:
Rebarbora (reveň) se vyskytuje v několika druzích. Kromě použití jsou si tyto druhy velmi podobné vzhledem a konečně i obsahem látek. Jednotlivé druhy se liší mírně ve vzhledu a v poměru obsahových látek.