Latinský název: Echinacea purpurea
Český název: třapatka nachová
Anglický název: purple coneflower
Čeleď: hvězdicovité – Asteraceae
Používané části echinacey:
Pro léčebné použití se sbírá nať, květy i kořeny. Kořeny se sbírají pouze před květem a po květu.
Obsah zajímavých látek v třapatce:
echinacin, echinakosid, interferon, ester kyseliny kávové, ester kyseliny vinné, flavonoidy, silice, třísloviny, živice.
Léčivé účinky echinacey:
Obecně se třapatka používá jako bylina významně posilující imunitu, čímž dochází ke zvyšování obranyschopnosti jedince. Echinacea povzbuzuje činnost bílých krvinek. Třapatka ale také přímo působí proti virům, baktériím, houbám a prvokům. Například její účinná látka interferon, která je látkou imunitního systému těla, posiluje antivirovou odpověď. Další látka, kterou třapatka obsahuje, echinakosid, je zase účinným antibiotikem. Echinacein potom napadá enzym hyaluronidázu umožňující cizím mikroorganismům průchod tkáněmi, zastavuje tedy jejich postup naším tělem. Echinacea je výborná při léčbě nachlazení a chřipky i dlouhodobých zánětů. Třapatku tak lze aplikovat i na záněty pohlavních orgánů a to vnitřním požíváním nebo jako složku speciálních krémů. Echinacea také pomáhá při hojení všech vnějších ran, a to i těch dlouho se hojících.
Echinacea by měla pomáhat proti rakovině i při chemoterapii, zde je však nutná konzultace (u čaje po třech týdnech).
Třapatku lze používat i preventivně, je však jako u všech bylin nutné dělat pauzy v užívání
Použití třapatky:
Echinacea se používá vnitřní i vnější formou. Vnitřně se požívají čaje, tinktury nebo sirupu. Vnější formou se používají odvary, tinktury a masti.
Nebezpečí při používání echinacey:
Těhotné a kojící ženy stejně jako malé děti by měly třapatku používat pouze po poradě s bylinkářkou. Nejistota panuje okolo používání echinacey při autoimunitním onemocnění jako jsou alergie a záněty kloubů, proto i v těchto případech doporučujeme užívat až po konzultaci.
Stručný popis třapatky:
Echinacea purpurea je bylina vysoká až jeden metr. Je to vytrvalá rostlina kvetoucí velkými květy. Květy jsou podobné naším zástupcům hvězdicovitých například astrám nebo kopretinám. Jsou však rozježenější, proto latinský název třapatky vychází z označení pro ježka, echinos. Květy třapatky bývají většinou fialové.
Původ třapatky:
Severní Amerika
Pěstuje se echinacea u nás:
Ano. Třapatka nachová pochází z mírného pásma Severní Ameriky, tedy podobných podmínek jako panují u nás. V přírodě roste především v prériích.
Jak pěstovat echinaceu:
Existuje mnoho kultivarů třapatkou nachové, které ale vznikly pro krásu květů, nikoli pro léčebné využití, proto v nich bývá množství vhodných látek sníženo. Podobně jako třapatka nachová však působí jiné druhy třapatek. Echinacey mají nejraději suché a slunné stanoviště. Nesnáší zastínění. Rostou dobře i na chudých půdách, naopak oblíbené půdy třapatkami jsou zeminy písčité a jílovité.
Zajímavosti o třapatce:
Echinaceu používali jako první původní obyvatelé Ameriky Indiáni, kteří ji nazývali icahpe. Využívali ji přitom podobně jako my dnes. Odvar z kořene třapatky byl doporučován na rány, kousnutí a bodnutí hmyzem i uštknutí hadem. Výplachy třapatou se dělali při bolesti zubů a dásní. Čaj z echinacey si Indiáni vařili při nachlazení a jiných infekčních onemocněních i při artritidě.